DPBCouncil og Dansk Pakistansk Venskabsforening havde den ære at byde den tidligere caretaker Pakistansk premierminister og nuværende senator, Anwaar-ul-Haq Kakar, velkommen i forbindelse med hans officielle besøg i København.
I den anledning blev der afholdt en middag på Restaurant Al-Diwan, hvor der fandt en åben og konstruktiv dialog sted mellem organisationernes bestyrelsesmedlemmer, Pakistans ambassadør i Danmark, Shoaib Sarwar, samt Head of Mission Ali Sattar.
Tariq Sundoo ceo, bød velkommen og understregede betydningen af fortsat dialog, gensidig respekt og et styrket partnerskab mellem de to lande. Arrangementet afspejler et fælles ønske om at fremme forståelsen og det langsigtede samarbejde mellem Danmark og Pakistan på både politisk, økonomisk og civilsamfundsmæssigt niveau.
Drøftelserne omfattede blandt andet demokratiske værdier, institutionelle erfaringer samt perspektiver på det bilaterale samarbejde mellem Danmark og Pakistan. Der blev endvidere udvekslet synspunkter om mulighederne for at styrke relationerne inden for handel, investeringer og erhvervsudvikling.


Jens Mørch, chefredaktør på Polennu.dk, havde for nylig fornøjelsen af at deltage i en middag med Pakistans tidligere caretaker-premierminister og nuværende senator, Anwaar Kakar, samt Pakistans ambassadør i Danmark, Shoaib Sarwar.
Aftenen gav en værdifuld mulighed for en åben og respektfuld udveksling af synspunkter. Det var både lærerigt og berigende at få indblik i, hvordan aktuelle internationale og regionale spørgsmål anskues fra pakistansk side – herunder udviklingen i Pakistan og landets nærområder.
Anwaar Kakar fremstod som en visionær og reflekteret politiker med et stærkt engagement i globale spørgsmål. Blandt andet fremhævede han betydningen af sandhed og tillid som helt centrale værdier i en tid præget af forandring og usikkerhed – perspektiver, der giver stof til eftertanke langt ud over Pakistans grænser.
Der blev også drøftet relationerne mellem Danmark og Polen samt de bredere europæiske og internationale samarbejdsstrukturer. I en stadig mere forbundet verden er det væsentligt, at vi fortsat interesserer os for de globale dynamikker, der former vores fælles fremtid.
Samtalen blev afrundet i en positiv ånd, og der var enighed om at fortsætte dialogen ved en senere lejlighed – om det bliver i Pakistan, Polen eller Danmark, vil tiden vise.
En varm tak for invitationen til Tariq Sundoo ceo. og det gode selskab – og de bedste ønsker for den videre rejse til de øvrige nordiske hovedstæder.




