Højprofileret møde i Sialkot

H.E. Maja Derrous Mortensen deltog i højprofileret møde i Sialkot

Pakistan-Danish Business Club (PDBC) afholdt for nylig et højprofileret møde i Sialkot Chamber of Commerce, arrangeret af Ali Trading Company.

Mødet samlede Sialkots Handelskammer, Pakistan-Danish Business Club og byens erhvervsliv i det industrielle centrum. Det blev arrangeret af Haider Shabbir fra Ali Trading Company (Private) Limited, og den danske ambassadør i Pakistan, H.E. Maja Derrous Mortensen, deltog særligt.

Deltagerne takkede ambassadør Mortensen varmt og fremhævede hendes indsats og initiativer for at styrke investeringer og samarbejde mellem Danmark og Pakistan.

Sialkot er kendt globalt som et produktionscenter, især for sportsudstyr, hvor omkring 80 % af verdens fodbolde eksporteres fra byen.

Det Dansk-Pakistanske Erhvervsråd byder sådanne initiativer og samarbejdsmøder velkommen. Arrangementet understreger det stærke partnerskab mellem Danmark og Pakistan og håbet om at skabe endnu større investeringer og vækst gennem fælles projekter og bilaterale forbindelser.

Leave a Reply