Discover Pakistan

Rejser til Pakistan er baseret på turisme grundlagt af Tariq Sundoo og Kurt Damsted i 2007 i samarbejde med team af unge rejseprofessionelle med en stærk kærlighed til eventyr og autentiske oplevelser.

https://www.pbc.org.pk

https://www.pbc.org.pk/wp-content/uploads/Proceedings-from-PBCs-Event-Apr14-2025-Reimagining-Tourism-as-a-Pathway-to-Pakistans-Economic-Growth.pdf

Mads Grundahl som også var med under mødet og har været i pakistan ( oprindelig fra forsvaret militær) han vil gerne have man fremmer turisme i Pakistan som Tommy Haggmark foreslår under mødet og skal udarbejde rejse programmer til Pakistan. https://www.youtube.com/watch?v=bK-KjKAFWaU

https://tourism.gov.pk/ptdc.html

Fra de majestætiske tinder i Karakoram-bjergkæden til de vidtstrakte landskaber i Thar-ørkenen specialiserer vi os i uforglemmelige rejser som bjergbestigning, trekking, ekspeditioner, jeepsafarier, kulturelle rundrejser samt skræddersyede ture til film- og dokumentarproduktion.

Vores nøje planlagte ture fører dig dybt ind i hjertet af Pakistan – til ikoniske destinationer som Hunza-dalen, Skardu og det legendariske bjerg K2 – og videre til nabolande i regionen.

Hos Discovery Pakistan skaber vi ikke blot rejser – vi skaber livsforandrende eventyr, hvor natur, kultur og ægte lokale oplevelser går hånd i hånd.

Pakistan betyder Asiens hjerte! Ja, velkommen til Pakistan, landet hvis officielle navn er Den Islamiske Republik Pakistan, og som betragtes som et helt unikt land med hensyn til geografi, historie og kultur.

I dag har Pakistans befolkning nået næsten 250 millioner, og det er blevet det femtestørste land i verden målt på befolkning. Pakistan er et land med så meget naturlig skønhed, at det alene kunne tjene millioner af dollars hvert år på turisme. Når folk fra andre dele af verden besøger landet, bliver de forbløffede over dets bjerge, dale, floder og landskaber. Et eksempel på Pakistans natur findes næsten ikke andre steder i verden.

Tænk over det: Det højeste bjerg i Europa er omkring 5.000 meter højt, mens der i Pakistan findes omkring 30 bjerge, der er højere end 7.500 meter. Ud af verdens 14 bjerge over 8.000 meter ligger fem i Pakistan. Derfor er Pakistan blandt de få lande i verden, hvor alle typer landskaber findes. Her kan temperaturen nå op på 50 grader Celsius, mens bjerge som Nanga Parbat, K2, Hindu Kush og Rakaposhi samtidig er dækket af ekstrem kulde på ned til minus 50 grader.

Pakistan er et land, hvor mennesker fra forskellige religioner har levet sammen i århundreder med fuld religionsfrihed. Omkring 96 % af befolkningen er muslimer, mens cirka 2 % er hinduer og omkring 1,2 % er kristne, og der findes også andre religiøse grupper. Det er også her, Baba Guru Nanak Sahib, grundlæggeren af sikhismen, blev født.

Når det gælder kultur, er Pakistans truckkunst kendt over hele verden. Her betragtes lastbiler ikke blot som transportmidler, men som rullende kunstværker. Landets naturressourcer og turistområder, som Fairy Meadows, er endnu ikke fuldt udnyttet, og det er en udfordring for fremtidige generationer at udvikle turismen bedre.

Karakoram Highway, der forbinder Pakistan med Kina, byder på en fantastisk udsigt med høje bjerge på den ene side og Indusfloden på den anden. Rejsen fra Islamabad til Gilgit er både udfordrende og spektakulær. Området Fairy Meadows føles som et skjult paradis med grønne enge, små træhuse, floder, dyr og udsigt til det majestætiske Nanga Parbat.

Historisk set har dette område været centrum for mange civilisationer og imperier. Monumenter som Lahore Fort og Rohtas Fort vidner stadig om fortidens storhed. Pakistanere er kendt for deres gæstfrihed, og turister bliver altid varmt modtaget.

Landet er også rigt på naturressourcer. Khewra Salt Mine er verdens næststørste saltmine, og det lyserøde salt herfra er kendt globalt. Provinsen Balochistan er rig på naturressourcer som gas, mineraler, kobber og guld.

Pakistan er også en af verdens førende producenter af fodbolde. Byen Sialkot er kendt for håndsyede fodbolde, som er populære i Europa.

Lahore, hovedstaden i Punjab, er landets kulturelle centrum med en rig historie og moderne udvikling. Byen har historiske bygninger som Shahi Qila og Badshahi-moskeen og moderne transportsystemer som metrobus og Orange Line-tog.

I den nordlige del af landet ligger Gilgit-Baltistan, som ofte kaldes et paradis på jorden med sine bjerge, gletsjere og dale. Steder som Hunza-dalen, Skardu og Naran Kaghan byder på betagende naturoplevelser. Saif-ul-Muluk-søen og Sadpara-søen er særligt imponerende.

Swat-dalen, kendt som Pakistans Schweiz, tilbyder smukt vejr og natur, mens Karachi, landets største by, er det økonomiske centrum med over 20 millioner indbyggere. Byen står for omkring 35 % af landets indtægter.

Kashmir kaldes også et paradis på grund af sine smukke landskaber. Hovedstaden Islamabad, omgivet af Margalla-bjergene, er et moderne og velorganiseret centrum for landets institutioner.

Vi beder om, at Pakistan fortsat vil udvikle sig og opnå fremgang, så landet kan indtage sin rette plads i verden baseret på sin skønhed og styrke.

Leave a Reply